Skip to main content
zarabianie na wynajmie nieruchomości

Zarabianie na wynajmie nieruchomości

Wiele osób, kiedy tylko ma jakąś wolną gotówkę, postanawia ją przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycje. Wiadomo, że najlepsza inwestycją jest jednak inwestowanie w nieruchomości. Aczkolwiek mało kogo stać, aby od tak, od reki kupić sobie mieszkanie. Jednak jeśli jesteśmy zdecydowani, aby zainwestować w ten sposób, możemy wziąć kredyt. I możemy sprawić, by kto inny go spłacał.

zarabianie na wynajmie nieruchomości
Zarabianie na wynajmie nieruchomości to wciąż dobry sposób na generowanie pasywnych dochodów.

W jaki sposób? Otóż poprzez wynajem nieruchomości. Jeśli kupiliśmy kolejne mieszkanie, ale nie chcemy się do niego przeprowadzać, to warto je wynająć. Zyskując lokatorów, mamy bowiem wtedy nie tylko pieniądze z odstępnego, które idą na spłatę raty kredytu, ale również opłacone media i czynsz. Więc praktycznie nasza nowa inwestycja już zaczyna na siebie zarabiać.

Zasady wynajmu mieszkania

W jaki sposób powinno przebiegać wynajmowanie mieszkania czy domu? Z pewnością legalnie, czy z odprowadzaniem podatku. Jednak wiele osób ignoruje prawo i podnajmuje mieszkania na lewo – nie powinno się tak robić, ponieważ zawsze można trafić na kogoś nam „życzliwego”, kto doniesie na nas do odpowiednich urzędów i kłopoty, a wraz z nimi kary finansowe już gotowe. Dlatego najlepiej takie sprawy załatwiać dzięki pośrednikowi nieruchomości. Jest to bowiem osoba, posługująca się specjalną licencją, która otrzymała dzięki określonym wymogom i to właśnie ona pomoże wam wszystko pozałatwiać. A wszystko oznacza konkretna umowę pomiędzy najmującym i podnajmującym, wizytę u notariusza w razie potrzeby, ocenianie pierwotnego stanu mieszkania – wszystko zależy od tego, czego sobie zażyczą klienci.

Warto w umowie zawrzeć również okres wypowiedzenia i ewentualne sankcje finansowe za jego niedotrzymanie – to pozwoli poczuć się bezpiecznie obu stronom, ponieważ osoby, które od nas wynajmą mieszkanie nie zostaną wyrzucone na bruk z dnia na dzień, a również wy nie będziecie stratni z powodu nagłej wyprowadzki. Dlatego warto zatrudnić specjalistę to nadzorowania sprawy wynajmu, aby mieć pewność, że niczego nie pominęliśmy i wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Początki obrotu nieruchomościami w Polsce sięgają XVII i XVIII wieku. Miasta rozwijały się wówczas bardzo szybko, dzięki działalności inwestycyjnej bogatego mieszczaństwa oraz szlachty i duchowieństwa. Opisuje to Leszek Kałkowski w pierwszym rozdziale swojej książki pt. “Polski Rynek nieruchomości − bilans otwarcia po wejściu Polski do Unii Europejskiej”.

Szlachta posiadała w miastach dwa rodzaje nieruchomości: tzw. “dobra stojące”, obejmujące zabudowę wraz z placem oraz “dobra leżące”, czyli place, nie zawsze zabudowywane i użytkowane przez właściciela.

Dobrami stojącymi (posesjami) określilibyśmy dziś nieruchomości mieszkaniowe, użytkowane przez właściciela. Najczęściej spotykanym typem posesji, należącym do szlachciców, były kamienice, położone w zwartej zabudowie miejskiej lub w najbliższym sąsiedztwie murów miasta.

Nie zawsze były to okazałe gmachy, budowane przez szlachtę. Często kupowane od mieszczan budynki nie różniły się zupełnie wyglądem od sąsiednich domów.

Dlaczego już wtedy inwestowano w zakup kamienic? Kryje się za tym, oczywiście, możliwość osiągania dochodów z wynajmu mieszkań lokatorom. Tak zostało do dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *