Skip to main content
projektant wnętrz

Jak wybrać projektanta wnętrz?

Aranżacja wnętrz jest kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Często więc takie prace zleca się projektantom wnętrz. Jednak jak spośród wielu ofert wybrać tę najlepszą?

Jak szukać projektanta wnętrz?

Projektantów wnętrz można szukać na wiele różnych sposobów. Znacznie łatwiej jest wybrać taką osobę, którą poleci znajomy. Taki projektant wnętrz jest godny zaufania, ponieważ podczas pracy z nim, która może trwać od kilku dni do nawet kilkudziesięciu, można poznać jego mocne i słabe strony.

Innym kryterium wyboru może być architekt z polecenia przez obcą osobę, czyli na przykład na jednym z dostępnych for internetowych. Jeśli jednak nie ma się zaufania do takich wpisów, można samodzielnie przeanalizować dostępne oferty. Przeszukując propozycje online, warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę te, które są dostępne lokalnie, czyli w miejscu, gdzie mieszka osoba, która chce skorzystać z usług. W dalszej kolejności warto przejrzeć portfolio, by wiedzieć, że projektowanie i aranżacja wnętrz to faktycznie dziedzina, jaką projektant zajmuje się na co dzień.

Można się o tym przekonać po licznych zdjęciach zrealizowanych projektów we wnętrzach różnych klientów. Jednak nie tylko liczy się ilość, ale i jakość, dlatego warto również zwrócić uwagę na to, czy architektura wnętrz jest utrzymana w podobnym stylu, czy też nie. Zdecydowanie lepiej wybrać tego projektanta, który jest bardziej elastyczny, zwłaszcza jeśli przedstawione realizacje nie przypadną do gustu.

Początki obrotu nieruchomościami w Polsce sięgają XVII i XVIII wieku. Miasta rozwijały się wówczas bardzo szybko, dzięki działalności inwestycyjnej bogatego mieszczaństwa oraz szlachty i duchowieństwa. Opisuje to Leszek Kałkowski w pierwszym rozdziale swojej książki pt. “Polski Rynek nieruchomości − bilans otwarcia po wejściu Polski do Unii Europejskiej”.

Szlachta posiadała w miastach dwa rodzaje nieruchomości: tzw. “dobra stojące”, obejmujące zabudowę wraz z placem oraz “dobra leżące”, czyli place, nie zawsze zabudowywane i użytkowane przez właściciela.

Dobrami stojącymi (posesjami) określilibyśmy dziś nieruchomości mieszkaniowe, użytkowane przez właściciela. Najczęściej spotykanym typem posesji, należącym do szlachciców, były kamienice, położone w zwartej zabudowie miejskiej lub w najbliższym sąsiedztwie murów miasta.

Nie zawsze były to okazałe gmachy, budowane przez szlachtę. Często kupowane od mieszczan budynki nie różniły się zupełnie wyglądem od sąsiednich domów.

Dlaczego już wtedy inwestowano w zakup kamienic? Kryje się za tym, oczywiście, możliwość osiągania dochodów z wynajmu mieszkań lokatorom. Tak zostało do dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *