mieszkania w Warszawie

Mieszkania w Warszawie

Postanowiłeś, że chcesz rozpocząć nowe życie. I ma ono przenieść się do większego miasta, w którym czeka na ciebie o wiele więcej możliwości. W tym momencie pierwsze co nasuwa się nam na myśl to Warszawa. Wiadomo, że stolica kojarzy nam się z rozwojem, karierą, możliwościami. I jak najbardziej jest to prawda, aczkolwiek pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że jeśli chodzi o szanse na pracę to jest tutaj również o wiele większa konkurencja.

Co jeszcze jest większego w Warszawie? Z pewnością ruch na drogach, jak również ceny nieruchomości. Mieszkania w Warszawie to koszt kilkuset tysięcy złotych i to czasami za zwykłą kawalerkę. Oczywiście, można nabyć tańsze lokum, ale trzeba się wtedy liczyć z tym, że jest ono ulokowane na peryferiach i dojazd do centrum może zająć ci naprawdę bardzo wiele czasu.

mieszkania w Warszawie
Mieszkanie w Warszawie daje większe możliwości związane m.in. z rozwojem kariery zawodowej.

Jednak kilkaset tysięcy to jeszcze nie tak ogromna kwota – zdarzają się bowiem w stolicy mieszkania nawet za kilka milionów. Mowa tutaj oczywiście o apartamentach w nowym budownictwie, na strzeżonych osiedlach, gdzie w cenie jest również prywatny basen dla mieszkańców, klubu fitness i oczywiście garaże. Jeśli dopiero masz w planach przeprowadzkę, to lepiej przy kupnie mieszkania skorzystaj z usług biura nieruchomości, ponieważ jeśli nie znasz miasta, nie znasz rynkowych realiów, to możesz łatwo paść ofiara różnego rodzaju naciągaczy. Poza tym, twój pośrednik postara się umówić spotkania w tym samym dniu, abyś mógł zobaczyć interesujące oferty podczas jednego przyjazdu do stolicy, a nie jeździł co drugi dzień.

W Polsce rynek nieruchomości premium skoncentrowany jest wokół kilku największych miast. Prym nadal wiedzie Warszawa, w której transakcje domów i mieszkań z wyższej półki stanowią połowę statystycznych zakupów. W wielkiej piątce znalazły się również: Wrocław, Trójmiasto, Kraków i Poznań.

Za dynamicznym rozwojem rynku przemawia nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, a co za tym idzie – rozszerzająca się lista ludzi zamożnych, ale też walory inwestycyjne nieruchomości z rynku premium i luksusowego. Co ciekawe, zaliczają się do nich nie tylko nowo powstałe budynki. Trend gruntownego odrestaurowywania zabytkowych kamienic i kompleksów bądź pojedynczych budynków jest coraz mocniej widoczny, co podyktowane jest realnym popytem na tego rodzaju dobra.

Luksusem w nieruchomościach jest pustka – najciekawsze nieruchomości na rynku apartamentów to te z widokiem na pustą przestrzeń. O to w zatłoczonym i coraz mocniej zabudowanym mieście najtrudniej. Lokalizacja i architektura, naturalnie, są bardzo ważne, ale to nie koniec wymagań. Stworzenie wokół inwestycji odpowiedniej atmosfery i społeczności, tak aby mieszkaniec mógł poczuć się w niej wyjątkowo i swobodnie stanowi kolejne wyzwanie. Niektórzy deweloperzy oferują swoim nabywcom dodatkowo kompleks SPA, basen, siłownie, concierge’a, czy też najlepsze restauracje „w kapciach”. Nie oznacza to jednak, że jest to standard na tym rynku. Wiele luksusowych nieruchomości wygrywa lokalizacją i liczbą metrów, na których prywatne SPA zmieści się bez kłopotu.

Analizując rynek nieruchomości premium i luksusowych, należy zwrócić uwagę, że rządzi się on swoimi prawami. Jest znacznie bardziej odporny na krótkoterminowe wahania cen i dynamiki niż nieruchomości z niższej półki. Również wzrost stóp procentowych nie wpływa na niego bezpośrednio, dotyczy bowiem wzrostu kosztu kredytu, który rzadziej występuje w transakcjach sprzedaży na tym rynku.

Inwestycja w nieruchomość premium to dobry sposób na ulokowanie nadwyżki kapitału, przy czym nie powinna ona być traktowana jako inwestycja krótkoterminowa, bo istotny wzrost wartości to kwestia minimum kilku lat. Dlatego osoby, które liczą na szybki zwrot z inwestycji, powinny rozważyć zakup nieruchomości typowo inwestycyjnej, takiej jak mieszkania pojedyncze lub w pakietach pod najem czy też apartamenty w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach.