mieszkania w Warszawie

Mieszkania w Warszawie

Postanowiłeś, że chcesz rozpocząć nowe życie. I ma ono przenieść się do większego miasta, w którym czeka na ciebie o wiele więcej możliwości. W tym momencie pierwsze co nasuwa się nam na myśl to Warszawa. Wiadomo, że stolica kojarzy nam się z rozwojem, karierą, możliwościami. I jak najbardziej jest to prawda, aczkolwiek pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że jeśli chodzi o szanse na pracę to jest tutaj również o wiele większa konkurencja.

Co jeszcze jest większego w Warszawie? Z pewnością ruch na drogach, jak również ceny nieruchomości. Mieszkania w Warszawie to koszt kilkuset tysięcy złotych i to czasami za zwykłą kawalerkę. Oczywiście, można nabyć tańsze lokum, ale trzeba się wtedy liczyć z tym, że jest ono ulokowane na peryferiach i dojazd do centrum może zająć ci naprawdę bardzo wiele czasu.

mieszkania w Warszawie
Mieszkanie w Warszawie daje większe możliwości związane m.in. z rozwojem kariery zawodowej.

Jednak kilkaset tysięcy to jeszcze nie tak ogromna kwota – zdarzają się bowiem w stolicy mieszkania nawet za kilka milionów. Mowa tutaj oczywiście o apartamentach w nowym budownictwie, na strzeżonych osiedlach, gdzie w cenie jest również prywatny basen dla mieszkańców, klubu fitness i oczywiście garaże. Jeśli dopiero masz w planach przeprowadzkę, to lepiej przy kupnie mieszkania skorzystaj z usług biura nieruchomości, ponieważ jeśli nie znasz miasta, nie znasz rynkowych realiów, to możesz łatwo paść ofiara różnego rodzaju naciągaczy. Poza tym, twój pośrednik postara się umówić spotkania w tym samym dniu, abyś mógł zobaczyć interesujące oferty podczas jednego przyjazdu do stolicy, a nie jeździł co drugi dzień.

Po II wojnie światowej na stan własnościowy polskiego rynku nieruchomości duży wpływ wywarła nacjonalizacja mienia przejętego przez państwo. Preferowanym typem własności była własność społeczna (lub tzw. uspołeczniona), powstała z przejętej przez państwo – na podstawie aktów nacjonalizacyjnych – własności prywatnej.

Rynek inwestycyjny był ograniczony, ale budowano prywatne domy jednorodzinne, handlowano i zamieniano mieszkania, istniała prywatna własność ziemi w mieście i na wsi. Działały państwowe biura notarialne, zachowały się i były prowadzone w sądach księgi wieczyste.

W socjalistycznej gospodarce nie udzielano jednak kredytów hipotecznych, nie było wielu pośredników w obrocie nieruchomościami, a rzeczoznawcy majątkowi działali na potrzeby gospodarki państwowej, z tzw. list wojewodów i sądów powszechnych.

Od 1978 r. pojawiło się na rynku nieruchomości “oddawanie w użytkowanie wieczyste”.

Rozmiary rynku nieruchomości zwiększyły się blisko trzykrotnie, przygotowując przedpole dla dalszego dynamicznego wzrostu transakcji w okresie III Rzeczypospolitej.

Na wolnym rynku, w ciągu dziewięciu lat III RP, zawarto nieco więcej transakcji nieruchomościowych niż w okresie 23 lat PRL. Analizowane 30-lecie odznaczało się potrojeniem średniorocznej liczby zawieranych transakcji, co dało cztery razy większą ich liczbę na 1000 mieszkańców.  Znacznie większy ruch odnotowano na polskim rynku wtórnym, co miało rekompensować znaczny spadek nowego budownictwa (zwłaszcza mieszkaniowego).

Obrót nieruchomościami należy do segmentu rynku kapitałowego. Można się było zatem spodziewać, że rozwinie się w Polsce dopiero z nastaniem gospodarki wolnorynkowej i przy wpływie niezbędnych kapitałów.