mieszkania w Warszawie

Mieszkania w Warszawie

Postanowiłeś, że chcesz rozpocząć nowe życie. I ma ono przenieść się do większego miasta, w którym czeka na ciebie o wiele więcej możliwości. W tym momencie pierwsze co nasuwa się nam na myśl to Warszawa. Wiadomo, że stolica kojarzy nam się z rozwojem, karierą, możliwościami. I jak najbardziej jest to prawda, aczkolwiek pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że jeśli chodzi o szanse na pracę to jest tutaj również o wiele większa konkurencja.

Co jeszcze jest większego w Warszawie? Z pewnością ruch na drogach, jak również ceny nieruchomości. Mieszkania w Warszawie to koszt kilkuset tysięcy złotych i to czasami za zwykłą kawalerkę. Oczywiście, można nabyć tańsze lokum, ale trzeba się wtedy liczyć z tym, że jest ono ulokowane na peryferiach i dojazd do centrum może zająć ci naprawdę bardzo wiele czasu.

mieszkania w Warszawie
Mieszkanie w Warszawie daje większe możliwości związane m.in. z rozwojem kariery zawodowej.

Jednak kilkaset tysięcy to jeszcze nie tak ogromna kwota – zdarzają się bowiem w stolicy mieszkania nawet za kilka milionów. Mowa tutaj oczywiście o apartamentach w nowym budownictwie, na strzeżonych osiedlach, gdzie w cenie jest również prywatny basen dla mieszkańców, klubu fitness i oczywiście garaże. Jeśli dopiero masz w planach przeprowadzkę, to lepiej przy kupnie mieszkania skorzystaj z usług biura nieruchomości, ponieważ jeśli nie znasz miasta, nie znasz rynkowych realiów, to możesz łatwo paść ofiara różnego rodzaju naciągaczy. Poza tym, twój pośrednik postara się umówić spotkania w tym samym dniu, abyś mógł zobaczyć interesujące oferty podczas jednego przyjazdu do stolicy, a nie jeździł co drugi dzień.

Początki obrotu nieruchomościami w Polsce sięgają XVII i XVIII wieku. Miasta rozwijały się wówczas bardzo szybko, dzięki działalności inwestycyjnej bogatego mieszczaństwa oraz szlachty i duchowieństwa. Opisuje to Leszek Kałkowski w pierwszym rozdziale swojej książki pt. “Polski Rynek nieruchomości − bilans otwarcia po wejściu Polski do Unii Europejskiej”.

Szlachta posiadała w miastach dwa rodzaje nieruchomości: tzw. “dobra stojące”, obejmujące zabudowę wraz z placem oraz “dobra leżące”, czyli place, nie zawsze zabudowywane i użytkowane przez właściciela.

Dobrami stojącymi (posesjami) określilibyśmy dziś nieruchomości mieszkaniowe, użytkowane przez właściciela. Najczęściej spotykanym typem posesji, należącym do szlachciców, były kamienice, położone w zwartej zabudowie miejskiej lub w najbliższym sąsiedztwie murów miasta.

Nie zawsze były to okazałe gmachy, budowane przez szlachtę. Często kupowane od mieszczan budynki nie różniły się zupełnie wyglądem od sąsiednich domów.

Dlaczego już wtedy inwestowano w zakup kamienic? Kryje się za tym, oczywiście, możliwość osiągania dochodów z wynajmu mieszkań lokatorom. Tak zostało do dziś!