Żyjemy w czasach, kiedy zalewają nas coraz to nowsze zdobycze techniki. Owszem, styl vintage może być modny, ale w niektórych kwestiach trzeba już postawić na nowoczesność, trzeba iść z duchem czasu. To tyczy się chociażby rozwiązań w budownictwie. Teraz nadszedł czas na domy inteligentne, na rozwiązania komputerowe, proekologiczne.
Co należy przez to rozumieć? Że w cenie są nowoczesne nieruchomości, jak chociażby domy z systemem komputerowym uruchamiającym w domu chociażby zmywarkę czy pralkę, jak również otwierającym drzwi od garażu, kiedy chcemy z niego wyjechać lub do niego wjechać.
Nowoczesne domy mają futurystyczne kształty, ogrzewanie solarne, wiele ekologicznych rozwiązań. Również developerzy stawiają na nowoczesność i obserwujemy jak w naszym mieście wyrastają wieżowce o pięknej bryle, z dużą ilością szkła. A w ich wnętrzu znajdują się eleganckie, przestronne mieszkania, z oknami do samej podłogi, z ogrodami zimowymi i wieloma innymi udogodnieniami. Dlatego również ty, jeśli szukasz nowego mieszkania czy domu, postaw na nowoczesność. Te wszystkie techniczne rozwiązania maja przed sobą ogromną przyszłość.
Ile kosztuje nowoczesny dom?
Owszem, logiczne jest, że cena takiej nieruchomości jest wyższa niż np mieszkania w starym budownictwie, które ma już 30 lat, ale za taką kwotę zyskujesz zdecydowanie większy komfort mieszkania. Dlatego popytaj w biurach nieruchomości właśnie o lokale czy posesje tego typu. Z pewnością, kiedy obejrzysz kilka z nich zrozumiesz, dlaczego stały się tak popularne, nie tylko w kraju ale i na całym świecie.
W Polsce rynek nieruchomości premium skoncentrowany jest wokół kilku największych miast. Prym nadal wiedzie Warszawa, w której transakcje domów i mieszkań z wyższej półki stanowią połowę statystycznych zakupów. W wielkiej piątce znalazły się również: Wrocław, Trójmiasto, Kraków i Poznań.
Za dynamicznym rozwojem rynku przemawia nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, a co za tym idzie – rozszerzająca się lista ludzi zamożnych, ale też walory inwestycyjne nieruchomości z rynku premium i luksusowego. Co ciekawe, zaliczają się do nich nie tylko nowo powstałe budynki. Trend gruntownego odrestaurowywania zabytkowych kamienic i kompleksów bądź pojedynczych budynków jest coraz mocniej widoczny, co podyktowane jest realnym popytem na tego rodzaju dobra.
Luksusem w nieruchomościach jest pustka – najciekawsze nieruchomości na rynku apartamentów to te z widokiem na pustą przestrzeń. O to w zatłoczonym i coraz mocniej zabudowanym mieście najtrudniej. Lokalizacja i architektura, naturalnie, są bardzo ważne, ale to nie koniec wymagań. Stworzenie wokół inwestycji odpowiedniej atmosfery i społeczności, tak aby mieszkaniec mógł poczuć się w niej wyjątkowo i swobodnie stanowi kolejne wyzwanie. Niektórzy deweloperzy oferują swoim nabywcom dodatkowo kompleks SPA, basen, siłownie, concierge’a, czy też najlepsze restauracje „w kapciach”. Nie oznacza to jednak, że jest to standard na tym rynku. Wiele luksusowych nieruchomości wygrywa lokalizacją i liczbą metrów, na których prywatne SPA zmieści się bez kłopotu.
Analizując rynek nieruchomości premium i luksusowych, należy zwrócić uwagę, że rządzi się on swoimi prawami. Jest znacznie bardziej odporny na krótkoterminowe wahania cen i dynamiki niż nieruchomości z niższej półki. Również wzrost stóp procentowych nie wpływa na niego bezpośrednio, dotyczy bowiem wzrostu kosztu kredytu, który rzadziej występuje w transakcjach sprzedaży na tym rynku.
Inwestycja w nieruchomość premium to dobry sposób na ulokowanie nadwyżki kapitału, przy czym nie powinna ona być traktowana jako inwestycja krótkoterminowa, bo istotny wzrost wartości to kwestia minimum kilku lat. Dlatego osoby, które liczą na szybki zwrot z inwestycji, powinny rozważyć zakup nieruchomości typowo inwestycyjnej, takiej jak mieszkania pojedyncze lub w pakietach pod najem czy też apartamenty w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach.