Skip to main content
mieszkania w centrum

Zalety mieszkania w centrum miasta

Jakie są zalety tego, że można mieszkać w centrum danego miasta? Owszem, jest ich kilka. Po pierwsze – wszędzie masz blisko. Nie musisz drałować kilometrów do najbliższego przystanku, szukać sklepu całodobowego czy supermarketu budowlanego. Po drugie, możesz w pełni korzystać z rozrywek życia wieczornego, nie obawiając się, że nie będziesz miał jak wrócić do domu w nocy czy że wydasz wiele na taksówkę. Po trzecie, jest to swego rodzaju nobilitacja, kiedy podajesz swój adres i wszyscy wiedza co to za ulica.

mieszkania w centrum
Mieszkania w centrum mają swoje wady i zalety. Które z nich przemówią do ciebie mocniej?

Jednak są również minusy. Z pewnością zaliczają się do nich wieczny gwar i zgiełk – ciągłe przyjazdy tramwajów, samochodów, szum prowadzonych rozmów, nocne okrzyki imprezowiczów wracających pod twoimi oknami. Jednak największym minusem są ceny. Mowa o cenach, jakie osiągają mieszkania w centrum. I to zarówno te do wynajęcia jak i te na sprzedaż. Z racji na dogodną lokalizację ceny mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent.

Jest to luksus, na który niestety nie każdy może sobie pozwolić, aczkolwiek z drugiej strony nie ma się co dziwić osobom, które chcą takie mieszkanie sprzedać lub wynająć – w końcu oni również zapłacili za nie o wiele więcej niż takie same mieszkanie kosztowałoby na peryferiach miasta. Na mieszkania w takiej lokalizacji często decydują się duże firmy, które gdzieś muszą ulokować swoich pracowników na czas kontraktu. A że są to wartościowi pracownicy to starają się im zapewnić jak najlepsza lokalizację,czyli faktycznie w samym centrum. A nie od dzisiaj wiadomo, że jeśli żądamy czegoś lepszego, to musimy się liczyć także z żądaniem o wiele wyższej ceny.

Początki obrotu nieruchomościami w Polsce sięgają XVII i XVIII wieku. Miasta rozwijały się wówczas bardzo szybko, dzięki działalności inwestycyjnej bogatego mieszczaństwa oraz szlachty i duchowieństwa. Opisuje to Leszek Kałkowski w pierwszym rozdziale swojej książki pt. “Polski Rynek nieruchomości − bilans otwarcia po wejściu Polski do Unii Europejskiej”.

Szlachta posiadała w miastach dwa rodzaje nieruchomości: tzw. “dobra stojące”, obejmujące zabudowę wraz z placem oraz “dobra leżące”, czyli place, nie zawsze zabudowywane i użytkowane przez właściciela.

Dobrami stojącymi (posesjami) określilibyśmy dziś nieruchomości mieszkaniowe, użytkowane przez właściciela. Najczęściej spotykanym typem posesji, należącym do szlachciców, były kamienice, położone w zwartej zabudowie miejskiej lub w najbliższym sąsiedztwie murów miasta.

Nie zawsze były to okazałe gmachy, budowane przez szlachtę. Często kupowane od mieszczan budynki nie różniły się zupełnie wyglądem od sąsiednich domów.

Dlaczego już wtedy inwestowano w zakup kamienic? Kryje się za tym, oczywiście, możliwość osiągania dochodów z wynajmu mieszkań lokatorom. Tak zostało do dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *