Skip to main content
zarabianie na wynajmie nieruchomości

Zarabianie na wynajmie nieruchomości

Wiele osób, kiedy tylko ma jakąś wolną gotówkę, postanawia ją przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycje. Wiadomo, że najlepsza inwestycją jest jednak inwestowanie w nieruchomości. Aczkolwiek mało kogo stać, aby od tak, od reki kupić sobie mieszkanie. Jednak jeśli jesteśmy zdecydowani, aby zainwestować w ten sposób, możemy wziąć kredyt. I możemy sprawić, by kto inny go spłacał.

zarabianie na wynajmie nieruchomości
Zarabianie na wynajmie nieruchomości to wciąż dobry sposób na generowanie pasywnych dochodów.

W jaki sposób? Otóż poprzez wynajem nieruchomości. Jeśli kupiliśmy kolejne mieszkanie, ale nie chcemy się do niego przeprowadzać, to warto je wynająć. Zyskując lokatorów, mamy bowiem wtedy nie tylko pieniądze z odstępnego, które idą na spłatę raty kredytu, ale również opłacone media i czynsz. Więc praktycznie nasza nowa inwestycja już zaczyna na siebie zarabiać.

Zasady wynajmu mieszkania

W jaki sposób powinno przebiegać wynajmowanie mieszkania czy domu? Z pewnością legalnie, czy z odprowadzaniem podatku. Jednak wiele osób ignoruje prawo i podnajmuje mieszkania na lewo – nie powinno się tak robić, ponieważ zawsze można trafić na kogoś nam „życzliwego”, kto doniesie na nas do odpowiednich urzędów i kłopoty, a wraz z nimi kary finansowe już gotowe. Dlatego najlepiej takie sprawy załatwiać dzięki pośrednikowi nieruchomości. Jest to bowiem osoba, posługująca się specjalną licencją, która otrzymała dzięki określonym wymogom i to właśnie ona pomoże wam wszystko pozałatwiać. A wszystko oznacza konkretna umowę pomiędzy najmującym i podnajmującym, wizytę u notariusza w razie potrzeby, ocenianie pierwotnego stanu mieszkania – wszystko zależy od tego, czego sobie zażyczą klienci.

Warto w umowie zawrzeć również okres wypowiedzenia i ewentualne sankcje finansowe za jego niedotrzymanie – to pozwoli poczuć się bezpiecznie obu stronom, ponieważ osoby, które od nas wynajmą mieszkanie nie zostaną wyrzucone na bruk z dnia na dzień, a również wy nie będziecie stratni z powodu nagłej wyprowadzki. Dlatego warto zatrudnić specjalistę to nadzorowania sprawy wynajmu, aby mieć pewność, że niczego nie pominęliśmy i wszystko jest w jak najlepszym porządku.

W Polsce rynek nieruchomości premium skoncentrowany jest wokół kilku największych miast. Prym nadal wiedzie Warszawa, w której transakcje domów i mieszkań z wyższej półki stanowią połowę statystycznych zakupów. W wielkiej piątce znalazły się również: Wrocław, Trójmiasto, Kraków i Poznań.

Za dynamicznym rozwojem rynku przemawia nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, a co za tym idzie – rozszerzająca się lista ludzi zamożnych, ale też walory inwestycyjne nieruchomości z rynku premium i luksusowego. Co ciekawe, zaliczają się do nich nie tylko nowo powstałe budynki. Trend gruntownego odrestaurowywania zabytkowych kamienic i kompleksów bądź pojedynczych budynków jest coraz mocniej widoczny, co podyktowane jest realnym popytem na tego rodzaju dobra.

Luksusem w nieruchomościach jest pustka – najciekawsze nieruchomości na rynku apartamentów to te z widokiem na pustą przestrzeń. O to w zatłoczonym i coraz mocniej zabudowanym mieście najtrudniej. Lokalizacja i architektura, naturalnie, są bardzo ważne, ale to nie koniec wymagań. Stworzenie wokół inwestycji odpowiedniej atmosfery i społeczności, tak aby mieszkaniec mógł poczuć się w niej wyjątkowo i swobodnie stanowi kolejne wyzwanie. Niektórzy deweloperzy oferują swoim nabywcom dodatkowo kompleks SPA, basen, siłownie, concierge’a, czy też najlepsze restauracje „w kapciach”. Nie oznacza to jednak, że jest to standard na tym rynku. Wiele luksusowych nieruchomości wygrywa lokalizacją i liczbą metrów, na których prywatne SPA zmieści się bez kłopotu.

Analizując rynek nieruchomości premium i luksusowych, należy zwrócić uwagę, że rządzi się on swoimi prawami. Jest znacznie bardziej odporny na krótkoterminowe wahania cen i dynamiki niż nieruchomości z niższej półki. Również wzrost stóp procentowych nie wpływa na niego bezpośrednio, dotyczy bowiem wzrostu kosztu kredytu, który rzadziej występuje w transakcjach sprzedaży na tym rynku.

Inwestycja w nieruchomość premium to dobry sposób na ulokowanie nadwyżki kapitału, przy czym nie powinna ona być traktowana jako inwestycja krótkoterminowa, bo istotny wzrost wartości to kwestia minimum kilku lat. Dlatego osoby, które liczą na szybki zwrot z inwestycji, powinny rozważyć zakup nieruchomości typowo inwestycyjnej, takiej jak mieszkania pojedyncze lub w pakietach pod najem czy też apartamenty w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *